fbpx

W środę, 8. grudnia, w samym centrum Wrocławia rozpoczął się XI Memoriał Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Turniej rozgrywany jest w hotelu Jana Pawła II na magicznym Ostrowie Tumskim.

Anna Kantane

W otwarciu zawodów wziął udział JM Rektor Politechniki Wrocławskiej Arkadiusz Wójs. 

Więcej informacji o turnieju dostępnych jest na stronie Festiwalu.

W środę, 8 grudnia 2021 r., w centrum Wrocławia, w Hotelu Jana Pawła II, na magicznym Ostrowie Tumskim – rozpoczął się XI Arcymistrzowski Festiwal Szachowy Kobiet im. Krystyny ​​Hołuj-Radzikowskiej. Patronem turnieju był JM Rektor Politechniki Wrocławskiej, Prof. Arkadiusz Wójs oraz Pani Renata Mauer-Różańska, dwukrotna Mistrzyni Olimpijska, w strzelectwie sportowym. Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.
Krystyna Hołuj-Radzikowska była najwybitniejszą polską szachistką lat 50. i 60. XX wieku. W krajowych mistrzostwach dziewięć razy sięgała po złoty medal, co do dziś jest rekordowym osiągnięciem, dwa razy zdobyła wicemistrzostwo i sześć razy była trzecia. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na olimpiadach szachowych.
JM Rektor Politechniki Wrocławskiej wykonał pierwszy ruch w turnieju, rozpoczynający rozgrywkę pomiędzy WGM Jolantą Zawadzką , a IM Meri Arabidze,. Przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Prof. Stanisław Lochyński wykonał pierwszy ruch czarnym kolorem. Z całą pewnością przynosząc szczęście gruzińskiej zawodniczce, która wygrała ten pojedynek. Meri Arabidze, zakończyła partię efektowną kombinacją.
Polska wystąpiła w składzie: Jolanta Zawadzka, Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska, Monika Soćko i Anna Warakowska. Team Reszty Świata tworzyły: Elizabeth Paehtz (Niemcy), Almira Skripczenko (Francja), Żansaja Abdumalik (Kazachstan), Lela Jawakiszwili (Gruzja) i Dronavallia Harika (Indie). To jest skład z innego roku. W tym roku w drużynie Polski zagrała wrocławianka Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka, Oliwia Kiołbasa, Monika Soćko oraz Klaudia Kulon. Drużynę Reszty Świata reprezentowały: Meri Arabidze (Gruzja), Irina Bulmaga (Rumunia), Laura Unuk (Słowenia), Julia Osmak (Ukraina), Anna Sargsyan (Armenia).
Głównymi wydarzeniami Festiwalu były: Mecz Arcymistrzyń z Kadry Narodowej Polski przeciwko zawodniczkom z Reszty Świata w szachach klasycznych, Finał Grand Prix o Puchar Firmy PROBIT oraz I Memoriał Apolonii Litwińskiej, Mistrzyni Polski z roku 1961, która odeszła od nas na początku roku. Niestety Polki musiały uznać wyższość przeciwniczek i przegrały mecz 9 do 1. W tym roku były zbyt gościnne. I Memoriał Apolonii Litwińskiej wygrała wspomniana wcześniej Meri Arabidze (link do wyników: ( I Memoriał Apolonii Litwińskiej -FINAŁ (chessarbiter.com) . Finał Grand Prix, gdzie kwalifikacje do ścisłego finału trwały cały rok zwyciężyła arcymistrzyni z Ukrainy – Julia Osmak (Link do wyników: Finał Pucharu PROBITu 2021 (chessarbiter.com) ) Lub wyniki dostępne na stronie wgmradzikowska.pl w zakładce WYNIKI.

WGM Radzikowska Festival z roku na rok zyskuje na swojej popularności. Ma coraz więcej imprez towarzyszących, coraz więcej sponsorów i coraz więcej kibiców. Kadra Narodowa Polski za każdym razem czeka na przyjazd do Wrocławia a zawodniczki z czołówki światowej proszą o ponowne zaproszenie . W tym roku przy współpracy z zaprzyjaźnionymi klubami szachowymi odbyły się jeszcze turnieje towarzyszące:
– Turnieje Online: Turniej Otwarcia dla wszystkich chętnych zawodników, Listopadowy turniej z cyklu Grand Prix o Puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska Kobiet w Szachach Błyskawicznych.
– Turnieje we Wrocławiu: Turniej Krasnala dla dzieci, Turniej dla Początkujących, Mistrzostwa Dolnego Śląska w Szachach Błyskawicznych.