WYRÓŻNIENI ABSOLWENCI POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w roku 2024

 

Justyna Pelc

Wydział Zarządzania

rocznik 2021, zawodowo zajmuje się komunikacją w obszarze nowych technologii (DAC Digital). Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, gdzie poza studiami aktywnie działała w organizacjach studenckich i naukowych, w tym jako liderka zespołu kosmicznego Innspace.

Pod jej kierownictwem zespół Innspace zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach projektów kosmicznych, m.in. nagrodą ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge we Francji, tytułem Gold Winner i Winner dla dwóch projektów kolonii marsjańskich w konkursie Future Mars Life w Chinach.

Jest także współautorką 10 publikacji naukowych o tematyce kosmicznej, głównie związanych z eksploracją Marsa. Bardzo angażuje się w popularyzację wiedzy o kosmosie, planach jego eksploracji i technologiach kosmicznych. Organizowała m.in. dwie edycje Space Day, a także przemawiała i prowadziła warsztaty w ramach TedX Politechnika Wrocławska, Noc Innowacji, SpaceHub, Dolnośląskie Dni Innowacji, HerStory czy Zestaw Kryzysowy: kierunek Mars.

Po ukończeniu studiów objęła rolę liderki innowacji i komunikacji w firmach z branży technologicznej, współpracując również z instytucjami naukowymi i organizacjami promującymi edukację STEAM. Występuje jako prelegentka na konferencjach naukowych i technologicznych w Polsce i za granicą. W 2023 roku znalazła się na prestiżowej liście Forbes 25 under 25 w kategorii Nauka.

Tomasz Wróblewski

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

rocznik 2000, wiceprezes zarządu oraz główny projektant w firmie Hydroprojekt Wrocław Sp. z o.o. Od ponad 24 lat pracuje jako projektant w branży hydrotechnicznej i konstrukcyjno-budowlanej wykonując projekty w dziedzinie budownictwa  wodnego i inżynieryjnego. Jako generalny projektant zajmuje się tematami związanymi z ochroną przeciwpowodziową i budownictwem inżynieryjnym. Generalny projektant obiektów takich jak m.in. Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, suchy zbiornik przeciwpowodziowy “Szalejów Górny” na rzece Bystrzycy Dusznickiej. 

Tomasz Ossowicz

Wydział Architektury

rocznik 1976, wybitny urbanista, naukowiec i dydaktyk, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1976). Autor ponad 200 publikacji naukowych i referatów, dotyczących m.in. koncepcji urbanistyki operacyjnej – teorii łączącej planowanie przestrzenne z praktycznym wdrażaniem polityk miejskich. Jego monografia „Urbanistyka operacyjna. Zarys teorii” zdobyła Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii oraz Nagrodę im. Jerzego Regulskiego – jedne z najwyższych wyróżnień w dziedzinie urbanistyki w Polsce.

W latach 1999–2015 pełnił funkcję Dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia, a w latach 2003–2015 tytuł Urbanisty Miasta. Był głównym projektantem Studium zagospodarowania przestrzennego Wrocławia z lat 2006 i 2010. Współtworzył liczne plany miejscowe, strategie rozwoju i studia przestrzenne dla polskich miast i regionów, m.in. Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi czy Bydgoszczy. Członek licznych gremiów eksperckich i doradczych. Za swoją działalność odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką PWr z Brylantem, a także wyróżnieniami Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Krzysztof Kryg

Wydział Mechaniczno-Energetyczny

rocznik 1988, specjalista w dziedzinie energetyki cieplnej. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej z 1988 roku, z uczelnią związany przez całe swoje życie zawodowe. Dzięki niemu Wydział Mechaniczno – Energatyczny ma możliwość współpracy z Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., a studenci otrzymują nieocenioną możliwość realizacji praktyk w tym przedsiębiorstwie.

Za swoje zaangażowanie w został wyróżniony i uhonorowany jako wyjątkowy absolwent współpracujący i wspierający wydział. Jego kariera to przykład konsekwentnej pracy na rzecz rozwoju inżynierii energetycznej i szkolenia kolejnych pokoleń inżynierów energetyków.

Paweł Markowicz

Wydział Chemiczny

rocznik 1984, uznany ekspert z zakresu chemii, związany z przemysłem chemicznym od ponad czterech dekad. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej z 1984 roku, który całe swoje życie zawodowe poświęcił innowacjom i rozwojowi technologii w branży chemicznej. Podczas swojej kariery zawodowej zajmuje się badaniem i rozwojem technologii produkcji kaprolaktamu, siarczanu amonu, poliamidu 6 oraz siarczanu hydroksyloaminy. 

W czasie pracy w Grupie Azoty zrealizował ponad 160 prac badawczych. Jest autorem lub współautorem 9 wniosków racjonalizatorskich, z których 3 uzyskało ochronę patentową.

Prowadzone prace badawcze związane były z rozwojem i intensyfikacją produkcji wytwórni kaprolaktamu. Rezultaty prowadzonych prac badawczych były wdrażane do praktyki przemysłowej i przyniosły efekty w postaci wzrostu produkcji, poprawy jakości produktów, obniżenia norm surowcowych i energetycznych oraz oddziaływania na środowisko.

Marek Sidorczyk

Wydział Inżynierii Środowiska

rocznik 2011, specjalista w dziedzinie ochrony środowiska. Od początku kariery zawodowej aktywnie działający na styku technologii środowiskowych i praktyki inżynierskiej.

Specjalizuje się w kompleksowej realizacji inwestycji przemysłowych. W projektach i realizacjach kładzie nacisk na rozwiązania zapewniające zrównoważone wykorzystywanie zasobów, energii i środowiska. Jest aktywnym członkiem izby inżynierów budownictwa.

Chętnie włącza się w działania na rzecz lokalnej społeczności poświęcając swój czas i udostępniając zasoby prowadzonych spółek. Stale utrzymuje ścisły kontakt z wydziałem na płaszczyźnie naukowej oraz edukacyjnej. Z otwartością chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem branżowym realizując i konsultując zadania naukowo-badawcze oraz wdrożeniowe na Wydziale Inżynierii Środowiska.

Jerzy Jurewicz

Wydział Chemiczny

rocznik 1970, ceniony specjalista w dziedzinie technologii chemicznej, przez niemal pięć dekad związany z przemysłem chemicznym.  Pierwsze doświadczenia zdobywał w Instytucie Chemii Nieorganicznej i Metalurgii Pierwiastków Rzadkich Politechniki Wrocławskiej.

Kariera zawodowa Wyróżnionego związana jest z sektorem badań i rozwoju oraz inżynierii przemysłowej. Przez wiele lat pracował w Kanadzie, głównie w Sherbrooke (Quebec), gdzie był związany m.in. z Université de Sherbrooke (Faculté de génie chimique et de génie biotechnologique) oraz z firmą Tekna Plasma Systems Inc. W tej drugiej pełnił funkcję Vice-President – Technologie (1990–2013), a następnie do 2019 roku był konsultantem. W latach 1976–2012 pracował również jako profesor w Université de Sherbrooke, łącząc działalność dydaktyczną z badawczą.

Ryszard Czarny

Wydział Mechaniczny

rocznik 1961, przez większość swojej kariery zawodowej związany był z Politechniką Wrocławską, gdzie od 1961 do 2009 roku pracował jako nauczyciel akademicki, od asystenta do profesora nadzwyczajnego. W 2005 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. W latach 2012–2020 pracował jako profesor zwyczajny w PWSZ w Kaliszu (obecnie Akademia Kaliska), kończąc karierę naukową w wieku 85 lat.

Działał również za granicą: był stypendystą w Holandii oraz profesorem w Niemczech.

Jego dorobek naukowy to 105 publikacji, a w tym 4 książki i 4 skrypty. Jest m.in. autorem książki „Smary plastyczne” (WNT) uznanej przez Polskie Towarzystwo Tribologiczne za najlepszą polską pracę z zakresu tribologii w 2004 roku. Jego prace były prezentowane m.in.. na światowym (Wiedeń) i europejskich kongresach tribologicznych (Warszawa, Helsinki, Budapeszt) oraz prestiżowych konferencjach w Nagoyi, San Francisco i w Esslingen.

Jego działalność przyczyniła się do rozwoju przemysłu mechanicznego w regionie oraz do kształcenia wielu pokoleń techników i inżynierów. Uznanie zyskał również za działalność społeczną i zaangażowanie na rzecz lokalnych środowisk zawodowych. 

Za swoją dużą kreatywność w pracy naukowej i społecznej otrzymał wiele wyróżnień.

Bolesław Krzyszkowski

Wydział Mechaniczny

rocznik 1962, doświadczony inżynier mechanik, którego całe zawodowe życie związane było z przemysłem. 

Bolesław Krzyszkowski po ukończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej w 1962 roku rozpoczął pracę w Zakładach „Mera-Pafal” w Świdnicy jako starszy technolog, stopniowo awansując na kierownicze stanowiska związane z rozwojem technologii. Brał udział m.in. w uruchomieniu produkcji części do samochodów Fiat.

W 1969 roku objął stanowisko Szefa Produkcji w „Mera-Refa” w Świebodzicach, a następnie został Zastępcą Dyrektora ds. Produkcji i Obrotu Towarowego. Po przekształceniach zakładu w spółkę „Gec Alsthom T&D Refa SA”, pełnił funkcje Szefa Sprzedaży i Kierownika Biura Techniczno-Ekonomicznego. Na emeryturę przeszedł w 1998 roku.

Podczas pracy zawodowej aktywnie działał w różnych organizacjach, Stowarzyszeniach zawodowych i edukacyjnych. Za swoją dużą kreatywność w pracy zawodowej i społecznej, otrzymał wiele wyróżnień, odznaczeń i medali, a najważniejsze z nich to m.in. Srebrna Odznaka Honorowa NOT oraz SEP oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Henryk Komander

Wydział Mechaniczny

rocznik 1961, ceniony inżynier mechanik z ponad 40-letnim doświadczeniem zawodowym, przez większość swojej kariery związany z przemysłem maszynowym oraz sektorem energetycznym. 

Wyróżniony w czasie swojej pracy zawodowej dokonał wielu ciekawych i cennych opracowań, które przyniosły praktyczne zastosowanie oraz istotne efekty ekonomiczne, materiałowe oraz w bezpieczeństwie pracy. Swoje osiągnięcia samodzielne lub zespołowe starał się rozpowszechniać publikując wiele artykułów w czasopismach naukowych lub wygłaszając referaty na konferencjach krajowych jak i zagranicznych. Tematem tych artykułów były m.in. zagadnienia związane z wynikami badań taśm przenośnikowych. Do realizacji tych badań niezbędne było opracowanie dokumentacji projektowej prototypowych urządzeń badawczych oraz instrukcji badawczych.

Znaczna ilość opracowań stanowiła na tyle nowatorskie pomysły, że zostały one zgłoszone i opatentowane.

Wyróżniony otrzymał wiele nagród m.in. Nagrody NOT „Za wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Techniki”- w 1972 r.,1973 r., 1978 r. oraz 2014 r.