fbpx

Z głębokim żalem pożegnaliśmy Ś.P. prof. Jerzego Fekecza – absolwenta pierwszego powojennego rocznika Politechniki Wrocławskiej, który odszedł 26 października 2024 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 9 listopada 2024 r., rozpoczynając się od mszy świętej o godzinie 13:00 w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej.

Życie prof. Jerzego Fekecza było pełne pasji i zaangażowania w rozwój nauki. Zachęcamy do zapoznania się z krótką notatką poświęconą Jego działalności, która upamiętnia niezwykłe dokonania i wkład w środowisko akademickie.

Prof. dr inż. Jerzy FEKECZ, urodzony 15 maja 1923 r. w Wilnie. Absolwent pierwszego powojennego rocznika Politechniki Wrocławskiej, uczeń, asystent i doktorant prof. Jerzego. I. Skowrońskiego. Dr n.t. – 1965, prof. nadzw. – 1979 r. Od 1948 r. zatrudniony w Instytucie Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego, który współtworzył z prof. Skowrońskim. Równocześnie w latach 1950–1970 zajmował się pracą dydaktyczną na Wydziale Elektrycznym PWr. w zakresie techniki wysokich napięć i inżynierii materiałów ceramicznych. Współtwórca wrocławskiej szkoły naukowej Materiałoznawstwo elektryczne i elektrotechnologia w zakresie materiałów ceramicznych i izolatorów; specjalizował się w technologii materiałów ceramicznych i szkła dla elektrotechniki oraz w projektowaniu i diagnostyce izolatorów wysokonapięciowych.

Szczególnie wyróżniał się we współpracy międzynarodowej z organizacjami CIGRE oraz IEC i IEEE. Bardzo aktywny we współpracy naukowej z przemysłem i krajowymi instytucjami normalizacyjnymi. Wypromował dziewięciu doktorów, z których jeden uzyskał stopień doktora habilitowanego. Autor ponad 100 publikacji, współautor podręcznika Materiały elektroizolacyjne. Działacz i członek honorowy Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego; w latach 1970–2000 zorganizował ponad 200 Czwartków Naukowych. Członek i wybitny działacz Izby Rzeczoznawców Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zasłużony Senior SEP. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości, wyróżniony tytułem Budowniczy Wrocławia, wieloma odznakami związkowymi oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich i NOT.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia
Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej